هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری| عکس مادر جنین

هفته سی ام بارداری با عکس برای جنین و مادر چگونه است

هفته سی ام بارداری شما فرا رسیده و تنها ۱۰ هفته تا به آغوش گرفتن فرزندتان فاصله دارید. قبل از هر چیز با تمام وجود برای شما آرزوی سلامتی و خوشحالی و آرامش می کنم. این مقاله از ۹ بخش با زیر عنوان های مختلف تشکیل شده، می توانید با کلیک بر روی هر شماره مستقیم آن موضوع را مطالعه نمایید.

۱- جنین در هفته سی ام بارداری

یک خبر خوب برای شما این است که حس پنج گانه جنین در این هفته کامل شده است. او می تواند لمس کند، گوش دهد، بچشد، ببیند. اکنون جنین به اندازه یک کدو سبز است. اندازه جنین در هفته سی ام ۱۴۰۰ گرم وزن و ۳۸ تا ۳۹ سانتی متر طول دارد و همچنان رشد می کند. وزن جنین دوقلو در هفته 30 هر کدام تقریبا ۱۲۰۰ گرم است. در حالی که کودک به عضو دیگری احتیاج ندارد، خود را برای تولد آماده می کند. ناخن های او تقریبا کامل شده اند و رشد ریه‌ها از آخرین چیزهای است که کودک به شدت به تشکیل آن مشغول است.

عکس جنین سی ام

تکامل مغز جنین

سلول های خاکستری مغز با سرعت بیشتری در حال رشد هستند به همین خاطر جمجمه و اندازه سر او بزرگ‌تر می شود. مغز جنین که تا حالا صاف بوده در حال تغییر است و شیارها و خطوط در شکل ظاهری آن تغییر ایجاد می کنند. با اضافه شدن چربی ها و رشد و تکامل مغز، موهای کرک جنین آهسته آهسته محو می شوند، چون چربی ها می توانند به کنترل دمای بدن جنین کمک کنند. در این مرحله مغز استخوان جنین تولید گلبول های قرمز را برای به دنیا آمدن آغاز می کند. چشمان کودکتان باز است و مژه‌ها دارند بلندتر می شوند. از هفته سی‌ام جنین به نور حساس می شود.

سونوگرافی هفته سی‌ام بارداری – دو تصویر از جنین هفته سی ام

مطلب پیشنهادی: سونوگرافی های دوران بارداری

حرکات جنین در هفته ۳۰

در این هفته نیز جنین در رحم حرکات شناوری دارد. جنین میان مایع آمنیوتیک شناور است. اما با بزرگ‌تر شدن اندازه جنین، مایع آمنیوتیک کم‌تر می شود. با رشد جنین فضای درون رحم محدودتر شده و احتمال دارد حرکات جنین در هفته سی‌ام نسبت به ماه های قبل کمتر شده و کمتر لگد بزند.

کاهش حرکت جنین در ۳۰ هفتگی

کاهش حرکت های جنین اعم از تعداد لگدهای کمتر ممکن است نشانه مشکلاتی در کودک شما باشد. این موضع را با ماما و یا پزشک در میان بگذارید. ممکن است به خاطر بی توجهی شما به عادت های متغیر یا نوع دیگری از حرکت به سبب فضای محدود باشد. به هر حال، این پزشک است که می تواند این حالت را تجزیه و تحلیل کند.

دعا برای سلامتی جنین | دعا و سوره‌ها ذکرهایی برای سلامتی و حفظ جنین.

۲- وضعیت مادر در هفته ۳۰ بارداری

هفته سی ام بارداری چگونه است
هفته ۳۰ بارداری چگونه است

ممکن است بعضی علائم اولیه بارداری همچون خستگی یا سردرد و دردهای شکمی مانند پریود در شما ظاهر شوند، بعضی از آنها ممکن است به علت افزایش وزن و یا کمبود خواب باشند. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

اندازه شکم در هفته سی‌ام بارداری

اندازه شکم در هفته سی ام
اندازه شکم در هفته ۳۰ حاملگی

همچنان که کودک شما بزرگ‌تر می شود، شکمتان هم بیشتر بالا می‌آید.  اندازه شکم در هفته سی ام بارداری تقریبا به ارتفاع ۳۰ سانتی متر می رسد.

شاید احساس شود اعضای درون بدن به طرف بیرون فشرده می شوند. علت این موضوع فشار رحم است. همچنان که سر کودک به طرف پایین می چرخد، در شکم خود هم تغییراتی را می بینید. ممکن است خطوط قرمز یا صورتی در اطراف سینه ها و بین سینه و شکم، پایین شکم منتهی به ران، باسن و بالای بازو نمایان شوند. نگران نباشید! ممکن است متوجه علامت های کشیدگی بیشتری شوید. اگر شکم تان می خارد با یک مرطوب کننده خوب آن را مالش دهید. این کار پوست شما را تسکین می دهد و ماساژ هم برایتان خوب است.

 • تکرر ادرار
 • سوزش سر‌دل (ترش کردن معده)
 • حساس شدن سینه ها
 • حساس شدن بواسیر
 • کمر درد ناگهانی

کمر درد در هفته ۳۰ بارداری

کمر درد هفته سی ام بارداری برابر است با پایان دوران بارداری. دلیل آسیب دیدن کمرتان معمولا وزن اضافی کودک و تغییر مرکز تمرکز است. چگونگی پاسخ شما به این تغییرات بر چگونگی احساستان اثر دارد؛ شما می توانید با کمردرد خود غلبه کنید و راحت باشید. اصلاح شیوه ایستادن اولین راه مبارزه با کمردرد دوران بارداری است. همچنان که شکمتان دارد بزرگ‌تر می شود، تمایل طبیعی بدنتان به سوی قوز کردن یا خم شدن به طرف جلو است که باعث کشیدگی بیشتر کمرتان می شود. بسیاری از افراد از نیروی شکمی برای حفظ کمر آگاه نیستند و در نتیجه از کمردرد رنج می برند.

بهبود کمر درد

۳۰ هفتگی جنین
بهبود کمر درد در بارداری

برای بهبود حالت کمر، به ویژه وقتی نشسته‌اید، باید صندلی کار خود را با یک توپ بارداری عوض کنید. حرکت توپ، شما را وادار می‌کند تا راست بنشینید وگرنه می افتید. این عمل دودوزه بازی نامحسوس عضلات شکم را مشغول می کند و در تعادل مناسب نگه می دارد و در نتیجه به کمرتان کمک می کند.

انقباض های شکمی و رحم

درد کمر یا پشت نشانه زایمان زودرس یا انقباض‌ها یا اتساع زودهنگام دهانه رحم است. بعضی وقت ها پس از هفته سی بارداری خانم باردار دچار انقباض‌های کوچکی می شود، که می تواند طبیعی باشد. برای رفع این انقباض‌ها می توانید بنشینید، دراز بکشید و استراحت کنید. اما بیش از شش انقباض : نشانه دیگر زایمان زودرس است. انقباض‌هایی به این تعداد را با دکتر درمیان بگذارید.

تنگی نفس در هفته سی ام بارداری

کودک در این هفته نزدیک به قفسه سینه است، تنگی نفس شما می تواند طبیعی باشد. پس از مدتی کم جنین تغییر حالت داده و به سمت لگن حرکت می کند.

ترشح مایع از واژن

بارداری میزان ترشحات شما را افزایش می‌دهد، هفته ۳۰ بارداری هم ترشحات شما باید رنگ و بوی هفته های گذشته را بدهند، اما اگر احساس می کنید تغییری در رنگ و بوی آنها صورت گرفته به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به دلیل عفونت یا برفک یا پاره شدن کیسه مشیمیه چنین باشد. پزشک شما تشخیص خواهد داد که این ترشح ناشی از پارگی کیسه جنینی بوده با بک ترشح معمول واژن است.

افسردگی در سی هفتگی

تا حدودی کاملا طبیعی است که نگران آینده فرزندتان باشید. به دنیا آمدن و مراحل بعدی بزرگ کردن کودک می تواند شما را تا حدی نگران و هیجان زده کند. اگر احساسات بیش از اندازه بزرگ شوند باعث آسیب دیدن شما می شوند، قبل از اینکه کاملا افسرده شوید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

خستگی در هفته سی ام بارداری

تا کنون ۲۹ هفته یا ۶ ماه از بارداری خود را پشت سر گذاشته اید، انرژی هفته ها و ماه‌های گذشته را ندارید و به خاطر تغییرات جسمی و بزرگ‌تر شدن جنین دچار خستگی می شوید. با مهربانی از کسانی که به شما نزدیکند کمک بگیرید، اکنون نزدیکان مانند دوستان صمیمی و خانواده و همسر شما بیشتر باید به شما کمک کنند. اگر به دلیل تکرر ادرار از بی خوابی رنج می‌برید، تا قبل از ساعت ۶ بعدازظهر مایعات کافی و زیاد بخورید و بعد از آن سعی کنید مایعات ننوشید. بعضی از محققان باور دارند که بی‌خوابی در این دوران، برای آمادگی مادر بعد از زایمان و نگهداری از نوزاد است.

دیدن خواب و رؤیاهای آشفته

هورمون های بدن شما تغییر کرده اند و شما در حال نزدیک شدن به زمان زایمان هستید. موارد بالا می توانند دلیلی بر این رؤیا باشند، هر چند هنوز مشخص نشده دیدن اینگونه خواب‌ها در این هفته به چه علت است. جالب است بدانید که همسر و جنین درون شکم شما هم احتمال دارد مشابه این خواب‌ها را تجربه کنند، از صحبت کردن نترسید و این خواب ها را با نزدیکان خود در میان بگذارید.

در هفته 30 بارداری
هفته سی ام بارداری چی بخوریم

۳- تغذیه در هفته ۳۰ بارداری

بدن شما در هفته سی ام بارداری به موادی لازم دارد که سیب زمینی می تواند تا حدی پاسخگوی آن باشد. فراموش نکنید تا جای ممکن از سیب زمین سرخ کرده استفاده نکنید،در تغذیه از سرخ کردنی استفاده نکنید. سیب زمین را خوب بشویید و با پوست آن را آب‌پز کنید، این روش برای حفظ خواص سیب زمینی بسیار مناسب است. برای تقویت پروتئین مغز و بافت‌های عصبی نیاز به چربی DHA دارید. این چربی در مواد غذایی همچون: روغن تخم کتان، رون گردو، ماهی سالمون (فقط دو وعده در هفته) وجود دارد. اگر می خواهید ماهی بخورید حتما به طور کامل آن را بپزید بعد میل کنید.

هفته ۳۰ بارداری چی بخوریم

در این قسمت بعضی از خوراک مضر و خوراک مفید را ارائه می کنیم. همچنین برای کمک به معده، مقدار غذای خود را کمی کمتر کنید تا معده پر نشود.

 • این غذاها را بخورید
 • سیب زمینی
 • کشک و آب لیمو ترش
 • روغن تخم کتان
 • روغن گردو
 • آب نارنج و روغن زیتون
 • آب غوره

 

 • این غذاها را نخورید
 • غذاهای تند
 • سرخ کردنی ها
 • غذاهای چرب
 • ماهی دودی
 • سوشی ماهی

 

۴- مواردی که باید مشورت یا مراجعه به پزشک شود

در این قسمت از مطلب به نشانه‌هایی که ممکن است خطرناک باشند «سقط جنین» می پردازیم. یادتان باشد شما وظیفه ندارید برای هر نشانه یا علامت هشدار خودتان را ببازید و نگران شوید. این وظیفه پزشک متخصص است که به شما بگوید چه مشکلی پیش آمده و باید چه کاری انجام دهید. پس شما فقط در صورت مشاهده علائم خطر باید با پزشک خود مشورت کنید.

ورم ناگهانی دست و پا

ورم یا تورم، اگر صورت و یا دست‌هایتان تورم ناگهانی کرده است، به پزشک خود اطلاع دهید. بر خلاف تورم معمول دوران بارداری، که کم کم ایجاد می شود و بعد از استراحت برطرف می شود، این نوع تورم می تواند نشانه فشار خون ناشی از بارداری یا مسمومیت قبل از زایمان باشد.

سردرد شدید و ممتد

سردرد ها می توانند در اثر تغییر هورمون های دوران بارداری باشد ولی سردردهای شدید در اثر فشار خون ناشی از بارداری یا حتی مسمومیت قبل از زایمان است و با وجود پروتئین در ادرار و دیگر مشکلات همراه است.

تاری دید

چه از سردرد رنج ببرید و چه نبرید، مشکلات بینایی خود را فورا با پزشک در میان بگذارید، زیرا آن‌ها هم نشانه دیگری از فشار خون ناشی از بارداری یا مسمومیت قبل از زایمان‌اند.

لکه بینی و خونریزی و لکه‌های قرمز روشن

لکه بینی در هفته سی ام بارداری: خونریزی یا دیدن لکه های خون که با ترشح واژینال یا هم‌خوابگی مرتبط نباشد باید سریع به پزشک گزارش شود. ممکن است دچار عفونت، اتساع زودهنگام دهانه رحم یا مشکلاتی مرتبط با جفت گردیده باشد. حتی ممکن است علت دیدن لکه‌های خون جفت سر راهی باشد که در پایین رشد می کند و دهانه رحم را مسدود می کند. و شاید هم بخشی از جفت از دیواره رحم جدا شده باشد.

۵- توصیه های هفته ۳۰ بارداری

از چربی های پوست خود محافظت کنید، از صابون‌هایی که چربی پوست شما را از بین می برند به هیچ عنوان استفاده نکنید. در این هفته ممکن است دچار خارش‌های پوستی شوید، به سادگی از کنار این موضوع رد نشوید و آن را جدی بگیرید، برای خارش پوست می تواند بعد از یک دوش گرم یا سرد از مرطوب کنندهای مخصوص دوران بارداری دارای ویتامین E استفاده کنید.

کفش پاشنه بلند نپوشید

گاهی اوقات کفش باعث کمر درد می شود. پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه یا بدون پاشنه می تواند از درد کمر بکاهد. کفش های پاشنه بلند جذاب ترند ولی باعث درد پا و درد کمر می شوند. علاوه بر این‌ها، از کمپرس آب سرد و یا گرم برای محل درد استفاده کنید و خود را با حمام گرم، دوش و ماساژ درمان کنید. خودتان را در معرض امواج الکتریکی یا جریان های برقی قرار ندهید.

۶- نزدیکی در هفته ۳۰ بارداری

بحث بر این است که هم خوابی در هفته های آخر بارداری باعث زایمان می شود. مطالعاتی برای تحقیق در این مسئله انجام شده است. نتایج با هم فرق داشته است. بعضی مطالعات نشان می دهد که نزدیکی باعث به تعویق افتادن زایمان می‌شود، و بعضی دیگر نشان می دهند که هیچ تاثیری ندارد.

از مطالعاتی که نشان داد نزدیکی در بارداری سه ماهه سوم با زایمان مرتبط است معلوم شد که اثر قوی‌ای ندارد. به نظر می رسد که هم خوابی در آخرین هفته های بارداری باعث تحریک کمتر خانم‌ها می شود و تعداد کمتری از زایمان‌ها از هفته ۴۱ بگذرد. عقیده بر آن است که رابطه جنسی در به زایمان کمک می کند زیرا منی دارای پروستاگلاندین است و به آماده شدن دهانه رحم کمک می کند. علاوه بر این‌ها، تحریک نوک سینه و تحریک جنسی زن باعث می‌شود که بدن او اوکسی‌توسین تولید کند که هورمونی مرتبط با زایمان و انقباض‌های رحم است.

۷- ورزش در هفته سی ام

علاوه بر حالت مناسب بدن، ورزش در بارداری هم به طور کامل یا با حرکت های ویژه کمر به طور خالص می تواند از درد کمر جلوگیری کند یا آن را برطرف کند. مطالعات متعددی نشان داده‌اند خانم‌هایی که در دوران بارداری، به‌ویژه در اواخر آن ورزش می کنند (حتی ورزش سبک) کمتر کمردرد می گیرند. چیزی به سادگی یوگا، پیاده روی یا شنا می تواند باعث شل شدن کمر شود و کمر را کمتر در معرض درد قرار دهد.

هفته سی ام بارداری
حالت گربه گاو

اگر از کمر درد رنج می برید، یک سری ورزش های سبک انجام دهید تا شکمتان کشیده و شل شود. با حالت یوگای گربه – گاو   توصیف شد، کارا آغاز کنید. خم کردن لگن در حالت‌های ایستاده به زانو یا نشسته هم به کشیدگی کمر کمک می کند. یادتان باشد به خودتان فشار نیاورید و اگر وزنه می زنید در این هفته های باقیمانده وزن وزنه ها را ۵٪ تا ۱۵ درصد کاهش دهید.

۸- هفته سی‌ام بارداری دوقلویی

وضعیت در هفته سی ام بارداری دوقلویی:اگر شما دوقلو دارید احتیاج به مراقبت بیشتری دارید. خستگی شما بیشتر می شود برای اینکه شما وزن بیشتر و انرژی بیشتری از کسانی که یک نوزاد دارند مصرف می کنید. استراحت کنید و اگر در جایی مشغول به کار هستید از مرخصی زایمان زودتر استفاده کنید.

۹- زایمان در هفته ۳۰ بارداری

زایمان در هفته سی ام بارداری زایمان زودرس محسوب می شود. اگر زایمان بین هفته ۳۰ و هفته ۳۷ بارداری باشد به آن زایمان زودرس می گویند. یکی از نشانه ها و علائم زایمان زودرس انقباضات منظم و بعضی وقت‌ها همراه با درد است. (براکستون هیکس – Braxton Hicks) معمولا این نوع انقباض هنگام فعالیت فیزیکی آغاز شده و با استراحت کاهش پیدا می کند. در بیشتر مواقع با کمی استراحت انقباضات رفع می شوند، اما اگر هر ده دقیقه تکرار شوند و همراه با تغییرات گردن رحم باشد، دهانه رحم شروع به بازشدن می کند و جنین زودتر از زمان طبیعی از درون رحم خارج می شود. علائم زایمان در هفته ۳۰ بارداری ⇓

 • سفت شدن رحم (Braxton Hicks)
 • خروج و فوران ناگهانی مایع از واژن
 • فشار شدید لگن
 • ادرار همراه با درد شدید
 • لکه بینی در هفته سی ام بارداری
 • استفراغ شدید و مداوم
 • گرفتگی در شکم
 • درد در قسمت پایین کمر
 • بیشتر شدن فشار در قسمت لگن
 • تغییر نوع کمر درد
 • ورم دست و صورت

عوامل تاثیرگذار بر زایمان در هفته سی ام بارداری

 • مصرف مواد مخدر
 • جراحی و مشکلات رحمی در گذشته
 • مقدار بیش از حد مایع آمنیوتیک
 • پارگی جفت
 • داشتن زایمان زودرس در سوابق گذشته
 • خونریزی رحم عفونت های مجاری ادراری
 • بارداری دوقلو یا سه قلو یا بیشتر
 • عدم رعایت زمان مناسب بین بارداری قبلی
 • سیگار کشیدن
 • خوردن مشروبات الکلی
 • افزایش غیرطبیعی وزن در دوران بارداری.

هفته‌های بعدی را هم بخوانید: هفته ۳۱ بارداریهفته ۳۲ بارداری

ما را در اینستاگذام توراهی دنبال کنید.

هفته سی ام بارداری مادر و جنین

نویسنده:

مقالات مرتبط بارداری

15 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • هفته سی ام بارداری ماه چندم است؟؟؟
  من تو هفته ۳۰ هستم دو روز دیگه میرم تو هفته ۳۱ یه سوالم دارم می خواستم ببینم ماه هفتم بارداری از هفته چندم شروع میشه ؟؟؟

  پاسخ
 • آزمایشات هفته سی ام بارداری هم بگید

  پاسخ
  • سلام و سپاس از اینکه سوال می‌پرسید.
   درباره آزمایشات هفته سی‌ام بارداری از یک متخصص زنان پرسیدم و ایشان گفتند که در این هفته آزمایش ضروری وجود ندارد. مگر به دستور و صلاح‌دید پزشک.

   پاسخ
 • سلام

  پاسخ
 • سلام
  هفته٣٠ام بارداري دو قلو هستم ،از ديروز خيلي حركات جنينم زياد شده و سفت ميكنن و فشار ميارن ،نوار قلب و معاينه كردن از انبساط و انقباضات رحمم موردي نداشتم نگرانم كه معاينه واژينال كرده دكترم ديشب ولي خداروشكر حالم خوبه همش ترس از زايمان زودرس دارم،آمپولضد سقط هم نوشته واسم و بتامتازون كه زدم ,روز قبلش يكم فشار عصبي داشتم ،
  آيا جاي نگراني هست؟

  پاسخ
  • سلام و درود بر شما
   استراحت کنید و سعی کنید همواره در آرامش باشید، از استرس و اضطراب دوری کنید، بعد از مصرف آمپول بتامتازون مدت طولانی ایستاده نمانید و هنگام فعالیت شکم‌بند ببندید.

   پاسخ
 • سلام.هفته ۲۹ بارداری سه قلو هستم.انقباضات رحمم به خصوص شب ها زیاده.هربار حدود ۲۰ثانیه طول میکشه.باید دارو مصرف کنم یا عادیه؟

  پاسخ
  • با توجه به حاملگی سه قلویی شما در معرض زایمان زودرس هستید اگر فاصله دردها منظم است و شدت دردها زیاد حتما و حتما پیگیری و مراحعه کنید بیمارستان جهت انجام اقدامات لازم

   پاسخ
 • سلام من تو هفته سی هستم لکه بینی دارم ولی رنگش قرمز نیست قهوه ای باید چیکار کنم

  پاسخ
 • سپیده۱۹۹۸
  دسامبر 5, 2019 9:39 ق.ظ

  سلام خسته نباشید تو سه ماه اخر اگر مشکلی نداشته باشیم و حاملگی روند طبیعی خودشو طی کنه چندتا آزمایش دیگه داریم؟

  پاسخ
 • سلام‌من بارداری قبلیم ۳۰هفتگی‌زایمان کردم.الان بارداری دومم بعد ۴سال ونیم.و۳۰هفته شدم‌امروز.آمپول پروژسترون وقرص ایزوپرین‌مصرف‌ میکنم.استراحتم دارم عایاامکان داره بازم‌زایمان زودرس کنم؟اخه ازدیروز شکمم‌یهوسفت میشه و ول میکنه.

  پاسخ
  • سارا خراسانی
   می 13, 2020 12:54 ق.ظ

   سلام بله اگر انقباض دارید و شکمتون سفت و شل میشه بهتره پیگیری کنید و حتما به پزشکتون اطلاع بدید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست